مفصل

ارسال شده توسط: محمداسماعيل افشاري در: برق صنعتی

مفصل چدنی VS:

برای کابلهایی که غلاف فلزی دارند استفاده می شود با توجه به سطح مقطع کابل مفصل را انتخاب نموده و عملیات لخت کردن کابل با توجه به سایز مفصل انجام شود و سر کابل های هم رنگ را با موف به هم اتصال می دهیم(ابتدا و انتها و وسط موف را به کابل پرس می کنیم) به صورتی که 5 میلی متر از لبه ی موف تا لبه ی هر عایق هادی کابل پیدا باشد سپس با توجه به فضای داخل مفصل هادی ها را از هم جدا نموده و و سپس مفصل ها را با پیچ و مهره می بندیم و از دریچه ی بالای مفصل قیر کاملا مذاب را به داخل مفصل می ریزیم و در هنگام ریختن مفصل باید اولا تراز بوده و ثانیا با زدن ضربه های پی در پی امکان نفوذ غیر به تمام مفصل را فراهم می کنیم و سپس در ب مفصل را می بندیم سایز مفصل ها از VS8 تاVS64 می باشد.

سوالات برقي خود را بپرسيد

نوع دوم مفصل ها از نوع رزینی یا پروتولین PVمی باشد:

مفصل پروتولین رزيني (RESIN JOINTS)

مفصل هاي رزيني به سه دسته تقسيم مي شوند :

1- مفصل هاي دو راهه

2- مفصل هاي T شكل

3- مفصل هاي Y شكل

مفصل هاي رزيني از روش اجراي كار اصولاً شبيه به هم مي باشند و تنها تفاوت آن ها در نوع اتصالات آن ها مي باشد .

 

  • مفصلهای رزینی جهت استفاده در محیط های مرطوب مانند چاههای آب
  • در دو نوع مستقیم و انشعابی
  • تا ولتاژ 1KV
  • مناسب جهت سایز کابل 1.5 الی 400 میلی متر مربع، آرموردار و بدون آرمور.
  • استاندارد BS7888 - Hd623

 

این نوع مفصل دارای دو قالب پلاستیکی (یک قالب پلاستیکی دو تکه ) و مقداری ماده ی رزین ریختگی می باشد از این مفصل برای کابل هایی با غلاف سربی و کابل هایی با ولتاژ .6.1 کیلو ولت مورد استفاده قرار می گیرد از این نوع مفصل در زیر زمین در آب و هوا استفاده می شود .

طریقه ی آماده کردن این نوع مفصل مانند قبل بوده و غلاف سربی کابل را مقداری سمباده می زنیم تا رزین را به خود جذب کند و این مفصل ها ازPV1تا PV8 می باشد.

این مفصل ها کابل هایی به سطح مقطع 1.5 تا 300mm را می توانند به هم اتصال دهند.

سوالات برقي خود را بپرسيد

طريقه بستن مفصل :

براي بستن يك مفصل دو راهه ابتدا در محل پارگي يا اتصال كابل اگر در زير زمين باشد چاله اي به ابعاد 2*3 متر و به عمق 1.2 متر جهت فرم دادن كابل حفر نموده و يك مفصل متناسب با سايز كابل انتخاب نموده ، طول قاب مفصل را اندازه گرفته و به اندازه نصف طول قاب مفصل از هر دو سمت كابل كمتر از 5 سانتي متر پوسته كابل را برداشته سپس دو سر كابل را با الكل تميز كرده به طوري كه فاقد هر گونه چربي و رطوبت باشد سپس با استفاده از چاقو سرهايي كه مي بايست به يكديگر اتصال داده شود به اندازه نصف طول MOF لخت كرده هر يك از فازها را به وسيله پرس دستي يا هيدروليك توسط MOF به يكديگر اتصال مي دهيم و پرس مي كنيم. هم چنين در كابل هايي كه داراي آرمور يا شيلد مي باشد توسط يك تسمه مسي افشان تابيده شده از دو طرف كابل توسط كلمپ به يكديگر اتصال مي دهيم و توسط Tap نسبت به محل هايي كه joint خورده عايق كرده و دو طرف قاب مفصل را يكي در زير كابل و ديگري در روي كابل در محل مورد نظر قرار داده و آن را بسته و دو سر قاب را توسط Tap بسته تا از خارج شدن رزين ها جلوگيري به عمل آيد (قاب مفصل شفاف و براي كنترل بهتر كار است).

پس از جفت شدن قاب مفصل و درزبندي كردن آن توسط نوار لاستيكي قيف را در داخل سوراخ قالب مفصل قرار داده و اقدام به آماده نمودن رزين مي نمائيم.

دستورالعمل تهيه مخلوط رزين :

1- براي محيطي با درجه حرارت كمتر از 15 درجه سانتي گراد كيسه را گرم مي كنيم تا به 20 درجه سانتي گراد قبل از مخلوط كردن برسد.

2- كيسه رزين (پلي اتيلن) را برداشته و نوار پرس شده وسط را برداريد.

3- محتويات كيسه را مخلوط كرده و براي مدت 2 دقيقه و حداكثر 3 دقيقه به هم مي زنيد.

4- همه ماده رزين را از گوشه و كنار كيسه جمع كرده و به يك نيم كيسه هدايت كنيد.

5- تمام كيسه را در يك دست نگهداريد و يكي از گوشه هاي كيسه را ببريد تا تمامي محتويات را از آن بريزيد.

در هنگام ريختن رزين به داخل قاب مفصل بايستي مايع به آرامي به داخل مفصل هدايت شود كه كاملاً خالي از هوا باشد. پس از اين كه محفظه مفصل پر از رزين شد قيف را برداشته و درپوش قاب را بر روي آن مي گذاريم.

هم چنين بايستي دقت شود تا زمان سفت شدن رزين مفصل جابجا نشود تا كاملاً سفت شود.

برق دار كردن كابل مفصل خورده براي كار :

تا ولتاژ KV 1 به محض پر شدن كابل مي توان در مسير جريان قرار داد و بيشتر از KV 1 تا موقع سفت شدن مايع رزين صبر كنيد 

سوالات برقي خود را بپرسيد

نوع دیگر مفصل های حرارتی PVC می باشند:

دو طرف کابل را لخت کرده به صورتی که یک طرف کابل با توجه به اندازه ی داده شده در کاتالوگ آن را بیشتر لخت می کنیم تا تیوپ های کوچک بتوانند داخل آن ها قرار گیرند و سپس تیوپ بزرکتر را از داخل یکی از کابل ها رد می کنیم و سپس هادی ها را با توجه به رنگ با استفاده از موف به هم اتصال می دهیم و تیوپ ها را روی آن ها طوری قرار می دهیم که مرکز تیوپ در مرکز موف قرار گیرد و سپس توسط حرارت از وسط تیوپ شروع می کنیم تا تیوپ خوب جذب هادی شود و سپس تیوپ بزرگ را در وسط اتصال قرار می دهیم و حرارت را از وسط به یک طرف انجام می دهیم و دوباره طرف دیگر را حرارت می دهیم تا خوب تیوپ جمع شود و اندازه های این نوع مفصل ازPV1تا PV8 می باشد.

در سرکابل و مفصل حرارتي از تيوپ هاي حرارتي استفاده مي شود. اين تيوپ ها از مواد پلي اولفين, که عايق الکتريکي بوده و مشخصات مکانيکي بسيار خوبي دارند, ساخته شده است. اين تيوپ ها در اثر حرارت بالاي 125° C منقبض و قطر آنها تا اندازه مشخص کاهش مي يابد. در مفصل هاي رزيني از دو نوع رزين مختلف با کيفيت بالا استفاده مي شود اين دو نوع زرين در يک بسته, به صورت تفکيک شده از يکديگر قرار دارند که به هنگام نصب مفصل با يکديگر مخلوط مي شوند. در مفصل هاي نواري از نوارهاي مختلف به عنوان عايق و روکش نهايي حرارتي به عنوان محافظ مکانيکي استفاده مي شود. در سر کابل هاي Plug-in و نيز سرکابل ها و مفصل هاي سرد و فشاري از پليمري به نام سيليکون استفاده شده است که از جديد ترين پليمرهاي مورد استفاده در صنعت برق است و با داشتن مشخصات منحصر به فرد, جهت استفاده در ولتاژ هاي متوسط و بالا بسيار مناسب مي باشد.

 مفصل فشاری از 72.2Kv الی 300KvMSA HV Joints

  • مورد مصرف در شبکه فوق توزیع و فشار قوی
  • دارای قسمتهای اصلی از جنس سیلیکون جهت افزایش قابلیت اطمینان عملکرد مفصل و افزایش سرعت نصب

 

Cad weld

 :اتصال کابل یا مفصل یا جوشکاری می باشد و برای کابل های با سطح مقطع زیاد استفاده می شود سپس در اتاقک مربوطه از قیف یا روزنه پودر انفجار را وارد اتاقک انفجار نموده و فیتیلهی مخصوص را در محل مربوطه قرار می دهیم و آن را روشن می کنیم فاصله ی لازم را باید رعایت کنیم که با توجه به حرارت انفجار کابل ها به هم جوش می خورند و محل اتصال را با سنگ فرز پرداخت می کنیم و حال می توانیم با استفاده از تیوپ آنها را عایق بندی کنیم

سوالات برقي خود را بپرسيد

برچسبها: مفصل